Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slunečné výlety na zámky Dobříš a Mníšek

4. 8. 2009

Slunečné výlety na zámky Dobříš a Mníšek

 

                Ve středu  9. září 2009 uspořádalo Občanské sdružení zdravotně postižených v Poříčí nad Sázavou autobusový výlet na zámky Dobříš a Mníšek pod Brdy. Počasí bylo slunečné, krásné a 45 výletníků se těšilo na hezké zážitky.

            Na nádvoří zámku Dobříš nás překvapily figuríny velkých vojáků, které připomínaly, že se zde natáčela filmová pohádka „Princezna ze  mlejna “ . V samotném zámku nám průvodkyně podala velice odborný výklad jak o stavbě zámku, jeho vybavení a o rodokmenu majitelů Colloredo - Mannsfeld. Nádherné byly křišťálové lustry, obrazy či dobové fotografie. Shlédli jsme i místnosti, kde v minulém století pobývali přední čs. spisovatelé.

            Po prohlídce zámku jsme si prohlédli Francouzskou zahradu s mnoha krásnými rostlinami. Velký dojem  na všechny učinilo majestátné sousoší s fontánou „Napájení Heliových koní“ a další sochy v parku.

            V poledních hodinách jsme si dojeli na dobrý oběd do Nové vsi pod Pleší a poté zamířili do Mníšku pod Brdy. Někteří využili doby před otvírací hodinou v zámku a zamířili na prohlídku města,které se proslavilo románem „ Kája  Mařík“,další zamířili na trh či do cukrárny.Prostě každý si přišel na své. V zámku jsme shlédli hezky vybavené komnaty, dozvěděli se v podrobném výkladu o historii a stavbě zámku. Pro někoho z nás byla novinka při ukázce stolování „Čajová panenka“. Na pohledech z Mníšku je napsáno - „Za zážitkem na zámek Mníšek“ a jsou zde vykreslené tři věže zámku, což je taky rarita oproti ostatním zámkům. Podle pověsti prý tu čtvrtou při stavbě odnesl čert, kterého zde na chodbě vystavují.

            Každý z uvedených zámků nám ukázal něco jiného, zvláštního a tak jsme se obohatili o poznatky z předcházejících výletů.

Tento výlet nám rovněž umožnil prohlídku krajiny od Benešova směrem na Slapy, střední Povltaví a částečně na Brdské pohoří. Za to patří poděkování organizátorům výletu  Ing.  Janě Horákové či  p. Josefu Štěpánkovi a dalším. Domů jsme se vraceli plni dojmů z hezkého výletního dne.

 

                                                          Boh. Nádvorníková

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář